Věžový vodojem Future Tower
50.1383486N, 14.0829597E
-
MístoU Vodojemu 3085, 27201 Kladno
-
Popisvodárenská věž s rozhlednou
50.1383486N, 14.0829597E
U Vodojemu 3085, 27201 Kladno
Kladenský vodojem, dnes nazývaný jako Future Tower, postavilo město Kladno v roce 1933. Jedná se o první takovou stavbu postavenou ze železa a následně obezděnou cihlovým zdivem. Zajímavostí také je, že se jedná snad o jediný vodojem na našem území, který vyhořel.
V osmdesátých letech, po dokončení nového obrovského vodojemu na Kožově hoře se tento vodojem v areálu vodáren stal nadbytečným. V jednu chvíli se uvažovalo i o jeho zbourání. V roce 2015 přišla myšlenka předělání vodojemu na moderní Future Tower, neboli víceúčelové centrum, kde by byla vyhlídková věž a řídící středisko. Přestavba byla zahájena 1. 7. 2017 a projekt kompletní rekonstrukce naplno odstartoval v pátek 25. srpna 2017 demontáží vnějšího obalu věže, snesením střechy a vyjmutím vnitřní nádrže vodojemu. Právě v místě, kde byla nádrž umístěna, je dnes jeden z nejmodernějších dispečinků v zemi.
V průběhu stavby se projektant i stavební firmy museli vypořádat hned s několika úskalími. Například na sejmutí původní nýtované nádrže byl povolán speciální čtyřsettunový jeřáb – jeden ze dvou svého druhu v České republice. Nádrž totiž vážila 60 tun a její vyjmutí z vrcholu věže a doprava na zem musely kvůli přesnosti a bezpečnosti probíhat za úplného bezvětří. Stejné podmínky pak musely být splněny i při sejmutí a opětovném nasazení střechy vodojemu. Výzvou byla i vestavba pater, schodiště a výtahu – vše se muselo s využitím kreativity vměstnat mezi stávající ocelové nohy věže a kruhový půdorys – vnější plášť dříku věže z cihel má totiž pouze izolační, nikoliv nosnou funkci. Přestavba věže byla zkolaudována 1. 10. 2019.
První funkcí vodojemu je Hi-Tech dispečink pro infrastrukturu, která zásobuje vodou přes 290 tisíc lidí okresů Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ a Rakovník. Kromě běžného ovládání této infrastruktury je dispečink dimenzován i na zvládání krizových situací, například déletrvajícího sucha či naopak povodní.
Druhou velkou prací, kterou nový vodojem vykonává, je ochrana vodárenské infrastruktury před kyberútoky zvenčí. Část věže totiž slouží jako centrum kybernetické bezpečnosti pro všechny vodárenské společnosti koncernu Veolia.
Kromě zasedací místnosti s výhledem na okolí najdete ve věži i dvě moderní expozice, řízené virtuální asistentkou Oliveou. Ty se nacházejí v nově vloženém, 22,5 metrů vysokém vertikálním jádru věže. První z expozic je věnována příběhu vody – procesu získávání a dodávky pitné vody, jejímu využití a následnému zpracování odpadní vody před jejím vrácením do přírodního koloběhu. Druhá expozice návštěvníkům nabídne nahlédnutí do života ve vodě a kolem vody, složitostem i krásám vodních ekosystémů a ochraně vodní flóry a fauny.
Zajímavostí je i to, že střecha stavby obsahuje časovou schránku s dobovými dokumenty, místním tiskem, těžítkem vyrobeným z původní nádrže a také podepsaným dresem Jaromíra Jágra. V roce 2020 získal vodojem prestižní ocenění stavba roku.
Vzdálenost od parkování je 100 metrů.
Parkování není zpoplatněno.
Objekt není přístupný. Vodojem se nachází v areálu Středočeských vodáren.
Parkovat lze před budovou Středočeských vodáren. Vodojem je pro veřejnost přístupný jen při dnech otevřených dveří.
Autor fotografií: Petr Žák | Jednou stopou Českem, z.s.
Zdroj informací: stavbaroku.cz
Odkazy: Středočeské vodárny, a.s. | FB: Kladenský vodojem
Další odkazy: Veolia Smart Control Tower Kladno | Časopis stavebnictví
Přidat hodnocení