Památník Mohyla míru
49.1281578N, 16.7624658E
-
MístoK Mohyle Míru 200, 664 58 Prace
-
Popismírový památník
49.1281578N, 16.7624658E
K Mohyle Míru 200, 664 58 Prace
Památník Mohyla míru byl vystavěn na počest obětí bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru duchovního a pedagoga Aloise Slováka jako naplnění jeho vize učinit z centra někdejšího bojiště „místo světla“, memento válek. Mohyla míru je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. Mohyla míru je první mírový památník v Evropě.
Mohyla míru vznikla mezi lety 1910 a 1912. Navrhl ji český architekt Josef Fanta, postavil ji Otakar Nekvasil, umělecko-řemeslné prvky realizoval Franta Anýž a skulpturální výzdobu provedl sochař Čeněk Vosmík. Otevření památníku a vysvěcení kaple bylo odloženo kvůli první světové válce, plánovalo se na rok 1914, ale proběhlo až roku 1923. Stávající tabule s nápisy, umístěné pod vrcholem památníku, však nejsou původní. Původní tabule obsahovaly úryvky z latinského hymnu Dies irae.
Budova je realizována v secesním stylu a zpodobňuje staroslovanskou mohylu. Stavba je vybudována z lomového kamene a tvoří ji čtyřboký komolý jehlan, vysoký přes 26 metrů. Zakončena je 10 metrů vysokým měděným starokřesťanským křížem spočívajícím na zeměkouli a zdobeným reliéfními motivy Panny Marie, ukřižovaného Krista, Boha Otce a Adamovy hlavy. Pelikán na zadní straně kříže symbolizuje Vykupitele. Doplněna jsou jména čtyř evangelistů Matouše, Marka, Lukáše a Jana. Čtyři štítonoši v rozích stavby jsou díla sochaře Čeňka Vosmíka a jejich štíty symbolizují Francii, Rakousko, Rusko a Moravu, na jejímž území k bitvě došlo.
Uvnitř památníku najdeme čtvercovou 10 x 10 metrů velkou kapli s oltářem z mramoru. Pod podlahou kaple je umístěno ossarium neboli kostnice, v níž jsou uloženy ostatky nalezené v prostoru bývalého bojiště. Zaklenutí čtvercové kaple vytváří pozoruhodnou akustiku – šepot v jednom rohu je v protilehlém rohu slyšet ve stejné hlasitosti (diagonální akustika).
V muzejním objektu sousedícím s Památníkem mohou návštěvníci zhlédnout stálou multimediální expozici Bitva tří císařů. Slavkov/Austerlitz 1805, která netradičním způsobem zpřístupňuje slavkovskou bitvu. V muzejním pavilonu se pak návštěvníci v expozici nazvané Fenomén Austerlitz mohou seznámit s tím, jak bitva u Slavkova rezonovala v myslích literátů, hudebníků, filmařů nebo se zde dozví o tradici rekonstrukcí bitvy. Vhodným doplněním stálých expozic jsou pak krátkodobé výstavy, instalované v prostoru muzejní přístavby.
O státních svátcích, významných dnech a po celý červenec a srpen je Mohyla míru slavnostně osvětlena.
Vzdálenost od parkování je 150 metrů.
Parkování je zpoplatněno.
K památníku je vstup volný. Do muzea je vstup zpoplatněný.
Parkovat lze na oficiálním parkovišti, které je v sezóně zpoplatněné. Od parkoviště je památník vzdálený 150 m.
Autor fotografií: Petr Žák | Jednou stopou Českem, z.s.
Zdroj informací: webové stránky Muzeum Brněnska, Wikipedie
Odkazy: mohylamiru.muzeumbrnenska.cz | FB: Památník Mohyla míru
Přidat hodnocení