Vodojemy Žlutý kopec
49.1957067N, 16.5913517E
-
MístoTvrdého 506/15, 602 00 Brno (Staré Brno)
-
Popispodzemní vodojemy
49.1957067N, 16.5913517E
Tvrdého 506/15, 602 00 Brno (Staré Brno)
Stavba Vodojemů Žlutý kopec souvisí s prudkým rozvojem Brna ve druhé polovině 19. století. V té době došlo k odstranění hradebního systému a rozmachu města co do velikosti i počtu obyvatel. Zajištění nezávadného zdroje pitné vody tak bylo zcela nezbytné. Novým vodním zdrojem se stal tzv. pisárecký vodovod čerpající vodu z řeky Svratky. Vodovod postavil vítěz mezinárodní soutěže, anglický podnikatel Thomas Docwry, který vytvořil vodárenský areál po vzoru britského systému. Voda byla čištěna ve třech biologických filtrech a čerpána do dvou tlakových pásem s vlastními vodojemy. Vyšší tlakové pásmo zřídili stavitelé na Špilberku a mělo dvě menší nádrže. Nižší tlakové pásmo zasadili do východního svahu Žlutého kopce. Postupně tady vznikly tři objemné vodojemy – dva cihelné (1874, 1894) a jeden betonový (1917) se dvěma nádržemi. Kvalita vody v pisáreckém vodovodu přestala rychle k pití vyhovovat. Koncem 19. století započaly práce na stavbě nového vodovodu z Březové nad Svitavou, který byl uveden do provozu v roce 1913. Pisárecký vodovod i přesto fungoval dalších 84 let jako zdroj užitkové a průmyslové vody.
Definitivní konec činnosti přišel v roce 1997, kdy byly Vodojemy Žlutý kopec odstaveny, vodárenský areál na ulici Tvrdého opuštěn a na trojici monumentálních staveb se postupně zapomnělo. V roce 2014 byly dokonce určeny k likvidaci. Po uveřejnění jejich fotografií se o vodojemy ale zvedl nebývalý zájem a začalo se uvažovat o jejich novém využití. V roce 2019 byl celý areál na Žlutém kopci Ministerstvem kultury České republiky prohlášen za nemovitou kulturní památku. Podařilo se ho tak zachránit před zničením, postupně citlivě zrekonstruovat a zpřístupnit veřejnosti.
Nejstarší z vodojemů byl postaven v roce 1874 podle projektu Londýňana Thomase Docwryho na severozápadní straně areálu, v blízkosti ulice Tvrdého. Mezi svými bratříčky vyniká konstrukcí inspirovanou právě v Anglii a jedná se o unikátní vodohospodářské dílo evropského významu. Nosný systém z mohutných cihelných zdí je odlehčený tzv. tlamovými okny. Podlaha není rovná, tvoří ji protiklenby, které se zdmi a klenbami vytváří dokonalý a staticky funkční celek. Vodojem má jednu nádrž rozdělenou do jedenácti rovnoběžných oddílů propojených spojovací chodbou na severní straně objektu. Díky přesné konstrukci působí dojmem nekonečného a stále se vzdalujícího prostoru. Jeho přibližné rozměry jsou 45 × 45 m, klenba dosahuje výšky 6,5 m a objem je více než 9,5 mil. m³.
Dostavba druhého cihlového vodojemu v roce 1894 byla reakcí na neustále se zvyšující spotřebu pitné i užitkové vody. Jedná se o ve své době největší podzemní stavbu v Brně a současně o poslední cihlový vodojem, který tu byl postaven. Dechberoucí prostor, který také působí dojmem cihlové katedrály, má rozměry 35 × 55 m, výšku 6,5 m a objem 8,5 mil. m³. Projektantem byl brněnský inženýr a stavitel Emil Procházka a v tomto případě měla nádrž mnohem jednodušší konstrukci. Z rovného betonového dna vyrůstá les sedmdesáti pilířů půlkruhově zaklenutých arkád podpírajících soustavu valených kleneb. Odstupňované patky pilířů ve tvaru komolého jehlanu jsou vyzděny z dokonale vypálených červených cihel, použity byly strojově vyráběné cihly dodávané brněnskými cihelnami.
Třetí a nejmladší vodojem byl umístěn na vyšší terase západní části areálu, pod dnešní Roubalovou ulicí. Byl dokončen v roce 1917 a tvoří ho dvě vzájemně přiléhající nádrže vybudované z monolitického betonu. Ty podpírá soustava 87 betonových pilířů. Severní nádrž má téměř čtvercový půdorys o rozměrech 35 × 30 m, větší jižní nádrž má půdorys obdélný o rozměru 45 × 30 m. Objem obou nádrží je 15 mil. m³. Obě nádrže jsou spojeny velkou komorou přístupnou z východní strany objektu. Byly postaveny firmou Pittel+Brausewetter podle plánů technického a projekčního oddělení Městských vodáren v Brně. Obě nádrže se zachovaly do současnosti ve skvělém technickém stavu a vyznačují se neuvěřitelně dlouhou ozvěnou.
Do nejstaršího vodojemu se mohli první návštěvníci podívat v létě 2020. Prostory vzbudily velký ohlas také u filmových společností, které chtějí využít neobvyklost a monumentálnost nádrží ve svých projekcích. Současně začali odborníci zkoumat i druhý cihlový vodojem. Monumentální nádrž s pilíři, vysokými arkádami a fragmenty armatur působila dojmem bizarního chrámu. Nasvětlený v celé své kráse se zpřístupnil veřejnosti díky pohodlnému schodišti v roce 2022. Následovala citlivá rekonstrukce betonové nádrže, která se zachovala ve velmi dobrém technickém stavu. Celý areál včetně revitalizovaného parku se otevřel na jaře 2024.
Vzdálenost od parkování je 100 m.
Parkování je zpoplatněno.
Vstup je zpoplatněn. V době mé návštěvy 350 Kč. Vstupenky na komentovanou prohlídku je nutné objednat předem.
Parkovat lze na parkovacích stáních v ulici Tvrdého.
Web: vodojemybrno.cz
FB: Vodojemy Žlutý kopec
Související odkazy: ticbrno.cz | gotobrno.cz
Fotografie: Petr Žák
Text: webové stránky TIC Brno
Přidat hodnocení