Observatoř Panská Ves
50.5274719N, 14.5676667E
-
Místo471 41 Dubá - Panská Ves
-
Popisionosférická a telemetrická observatoř
50.5274719N, 14.5676667E
471 41 Dubá - Panská Ves
Observatoř Panská Ves je součástí Oddělení ionosféry a aeronomie Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Nachází se zhruba 60 km na sever od Prahy poblíž města Dubá. Na observatoři se provádí řada pozemních atmosférických a ionosférických měření, probíhá zde též příjem telemetrických dat z vědeckých družic.
První ionosférická měření zde byla prováděna již koncem padesátých let dvacátého století, kdy observatoř patřila k Ionosférickému oddělení Geofyzikálního ústavu (GFÚ) ČSAV. Oddělení založil v roce 1953 dr. Jiří Mrázek, nadšený radioamatér a propagátor vědy. Oddělení se zabývalo zejména zkoumáním šíření radiových vln v souvislosti s aktivitou Slunce a stavem ionosféry. S doktorem Mrázkem navázal v první polovině padesátých let kontakt pan Miroslav Jiskra, taktéž nadšený radioamatér. Později se stal zaměstnancem GFÚ a prováděl ionosférická měření přímo ve svém domku v Panské Vsi u Dubé. Podmínky pro pozorování tam byly příznivé, protože se jednalo o oblast s nízkou úrovní průmyslového rušení. To později rozhodlo o místě pro stavbu ionosférické observatoře. Ta byla v Panské Vsi dokončena roku 1962. Byl zde instalován první sálový počítač Robotron. Kromě klasických ionosférických měření zde byly zahájeny též pokusy s příjmem družicových signálů, u kterých se sledoval vliv průchodu ionosférou na jejich intenzitu, fázi a polarizaci. Pro měření byla postavena vlastní elektronická aparatura. Podle literatury a korespondence s odborníky v zahraničí byla postavena směrová družicová anténa s elektronikou pro její nastavování v azimutu a elevaci, pravděpodobně první v tehdejší ČSSR. S její pomocí pak byla úspěšně přijímána data z amerických vědeckých družic SOLRAD. Tou dobou již vedl ionosférické oddělení Ing. Pavel Tříska, který observatoř zapojil do programu Interkosmos. V roce 1976 se započalo se stavbou druhé budovy observatoře, která byla určena pro řízení a sběr dat z družic MAGION i dalších kosmických projektů. V říjnu 1978 byla vypuštěna družice MAGION 1 a Panská Ves byla jediná stanice pro její řízení a sběr dat. V následujících letech stanice sloužila pro družice MAGION 2 až MAGION 5 a další projekty (APEX, AKTIVNÍ, INTERBALL, MIMOSA, CHIBIS, RBSP). Roku 1993 bylo Ionosférické oddělení i observatoř administrativně převedena do Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Od roku 2007 je observatoř zapojena do sítě temetrických stanic DSN (Deep Space Network) a zajišťuje příjem telemetrie z družic projektu CLUSTER (ESA). Od roku 2013 je observatoř zapojena do projektu RBSP (NASA) na sledování radiačních pásů pomocí družic Van Allen Probes.
Přijet lze k plotu areálu.
Parkoviště není pro veřejnost přístupné.
Objekt není pro veřejnost přístupný.
Objekt je oplocený a vstupní brána je trvale zavřená. Areál není pro veřejnost přístupný, navštívit ho lze v den otevřených dveří nebo v rámci akcí pořádaných Ústavem fyziky a atmosféry AV ČR.
Autor fotografií: Petr Žák | Jednou stopou Českem, z.s.
Zdroj informací: webové stránky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR v.v.i.
Odkazy: ufa.cas.cz
Přidat hodnocení