Zámecký park Valeč
50.1748647N, 13.2508094E
-
MístoValeč
-
Popiszámecký park
Zámecký areál Valeč s jednou z nejkrásnějších barokních zahrad v Čechách zdobí sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna představující alegorie vlastností a postavy z řecké mytologie, desítky terakotových soch a honosná zahradní architektura. Hlavní osa zámeckého parku směřuje od zámku kolem teatronu k bráně a k zřícenině Nového domu.
Zámek Valeč byl barokně přestavěn F. Barellim a G. A. Biana Rossou. Výjimečnou barokní perlou je Rossiho zámecký kostel a též sloup Nejsvětější Trojice z dílny sochaře M. B. Brauna. Po roce 1945 zámek Valeč sloužil jako dětský domov, a to až do obrovského požáru v roce 1976. Takřka před demolicí zámek Valeč zachránil Národní památkový ústav a začal s obnovou areálu. Park i zámek je volně přístupný po celý rok, návštěvnické zázemí zajištuje informační centrum a kavárna ve zrekonstruované budově bývalé prádelny.
Teatron je stavba, která byla určena pro divadelní a hudební produkce pod širým nebem. Původně se tak označovala hlediště antického divadla. Podle nedávného zjištění z 3D laser skenování krajiny je původ teatronu již v baroku. Je totiž zřejmé, že hradní pahorek byl z jižní strany odtěžen pro vytvoření hlavní barokní osy vedoucí od zámku ke zřícenině Neuhaus. Stupně teatronu byly osazeny částmi z původní parkové výzdoby. Uprostřed spodního stupně je erb Štampachů vytesaný z červeného pískovce. Figurální sochařská výzdoba teatronu – tzv. hermovky v původním počtu 12 kusů zdobily hlavní průčelí teatronu. V roce 1980 byly kvůli neutěšenému stavu odborně sejmuty a restaurátorsky ošetřeny. V ateliéru restaurátoři kompletně restaurovali dochované 4 kusy včetně soklů. Tyto byly následně vypáleny třikrát, čímž se docílilo původního počtu dvanácti hermovek. Nyní jsou uloženy v depozitáři zámku. V minulosti teatron sloužil nejen jako kulisa pro divadelní a hudební představení k pobavení panstva. Konaly se zde i turnaje na koních a plocha sloužila také jako zápasiště. Údajně se zde konaly také tzv. fémové soudy. Osoby při nich odsouzené byly vzápětí popraveny na nedalekém Šibeničním vrchu.
Letohrádek Valeč je původně barokní stavba, v 19. století přestavěná v historizujícím stylu, doplněna o vyhlídkovou věž, terasu a balkony. V přízemí je sál s velkým krbem a bohatými nástropními malbami znázorňujícími čtvero ročních období. Na stěnách sálu a přísálí místy vystupuje původní barokní výzdoba. Malby byly restaurátorsky zajištěny v roce 2007 za přispění Karlovarského kraje. V suterénu jsou klenuté sklepy, přístupné vřetenovým schodištěm věže a z aleje v úrovni terénu. Sklepy sloužily zřejmě jako příruční kuchyně.
Obelisk je součástí památkově chráněného areálu zámku Valeč. Byl vztyčen roku 1890 tehdejším majitelem hrabětem Vinzenzem Thurn Valsassinou. Obelisk ukončuje hlavní příčnou osu zámeckého parku.
Dále v parku najdeme labyrint sklepení, jehož původní účel není dosud jasný. Z archivních pramenů je známo pouze druhotné využití sklepů pro dnes již zaniklý valečský pivovar, který ukončil svou činnost v roce 1931. Statické zajištění vstupů do pivovarských sklepů bylo provedeno v roce 2009. V současné době jsou sklepy útočištěm dvanácti ohrožených druhů netopýrů.
V parku jsou vidění o i iluzivní brány, jsou to čtyři samostatně stojící bloky zdi, v minulosti s bohatou štukovou výzdobou.
Záleží na tom kde zaparkujete. Dá se zastavit u ilozivní brány a pak projít do arelu nebo zaparkovat pod areálem na Karlovarské ulici a pak je to do nejvzdáleněkšího místa parku asi 500 metrů.
Parkování není zpoplatněno.
Vstup do areálu je volný.
Míst, kde se dá parkovat je více. Vzdálenost od nich je do 500 metrů.
Foto: Petr Žák | Jednou stopou Českem, z.s.
Text: web zámku Valeč
Odkazy: zamek-valec.cz
Přidat hodnocení